Bir kitap özeti, bir romandan veya hikayeden ana temaları, karakter kadrosunu ve önemli noktaları alıp bunları bir incelemede sunma sürecidir. Amaç, okuyuculara kitap hakkında genel bir anlayış sağlamaktır. Her birini okumaktan alınması gerekenleri ayrıntılı olarak aktarır.

Yararlı bir teknik, metinde tekrarlanan kelimeleri veya eylemleri aramaktır. Tekrarlama, karakterlerin çevrelerindeki tehdit edici veya güvenli olaylarla çevrili hissettikleri hakkında size fikir verir; bu, incelemenizde anlamlı bir şekilde yazarken uygun geçişler için ilginç fikirler sunabilir.

Kısacası, neyi ifade etmeye çalıştığınızı gözden kaçırırken her bir cümleyle neler olup bittiğini merak etmek yerine, belirli bir anlatı parçasıyla ilgili herhangi bir konuda başarılı başlıklar bulmaya yardımcı olmak için uygulanabilecek birçok ipucu vardır. Ve bu ancak yazarlar istekli veya istekli olsaydı olabilirdi. görmek mümkün
Bir kitaptan özet çıkarmak bazen zor olabilir, ancak spoiler hakkında nasıl düşüneceğinizi ve profesyonelce çıkaracağınızı biliyorsanız da çok kolay bir şekilde yapılabilir.

Kitap özetleri için anahtar kelime çıkarma, diğer birçok hizmetin temeli olduğu için herhangi bir kitap özetleme hizmeti için önemli bir görevdir.

Kitaplardan metin çıkarmak için birçok aşama vardır.

Kitap özeti ihtiyaçlarınız için MOBI veya PDF gibi makine tarafından okunabilen bir e-kitaptan anahtar kelime çıkarma yapmak. Ancak anahtar kelime çıkarma yapmak için makine öğrenimi tekniklerini kullanmak için bir derlemeye ihtiyacınız olacak. Google gibi çevrimiçi kaynaklara güvenmek, güvenilmez içerik alımları nedeniyle başarılı sonuçlar vermeyecektir.

Kitap Özeti Nasıl Çıkartılır?

Yapay zeka yazma asistanlarını kullanmanın, insanların nasıl yazdığını bilen kişilerin kendi yazma stillerine ve ifade yapılarına yönelme ihtiyacını ortadan kaldırmadığına dikkat etmek de önemlidir. Basitçe açıklandığı gibi, anahtar kelimeleri çıkarmanın iyi bir yolu içerik üretmektir.

Bir kitabın özetini çıkarmak kolay bir iş değildir ve en yetkin kişilere bile hızla meydan okuyabilir. Bazı insanlar bunları ayıklarsa, gerekenden daha fazla zaman ayırarak, kötü seçimler yaparak veya kitabın içeriğinin bir kısmından zevk almadan bir tane yazarak işi zorlaştırır. Bu sorunları olan alanlar genellikle okuyucuda hayal kırıklığına yol açar.

Kitap özeti, kitabın bir bütün olarak kısa bir özetidir. Okuyucuya, kitabın okumaya zaman ayırmaya değip değmeyeceğini bilebilmesi için yeterli bilgiyi sağlamalıdır.

İyi bir özet oluşturmak için, metinden önemli bilgilerin nasıl çıkarılacağını ve hangi sıraya konması gerektiğini düşünmeniz gerekir. Bazı mantıksal başlıklar planlamalısınız, aksi takdirde sınırlı sayıda kelimeye sığmayacak önemli ayrıntıları aktarmanıza yardımcı olur ve ayrıca tüm özetiniz için her cümle için yeterli alanınız olmaz.

Pek çok insan, tarihsel referanslar ve yaşamları boyunca yaşadıkları mücadeleler gibi asgari ipuçlarıyla bile, metinleri içinde kurgusal olmayanları anlatmanın en iyisi olduğuna inanır. Nasıl büyüdüklerini çevreleyen ilk bölümlerinin kısa bir pasajı da güzel bir özet oluşturabilir.

Kurgu, öncelikle bir hikayeye odaklandığı ve farklı hikaye türlerini araştırdığı için birçok yönden benzerdir. İlgi çekici bir okumayı cümlelere ayırmak, anlamını tam olarak bilmeden cümleleri inceleyebildiğiniz için okumayı da kolaylaştırır.

Kitaplara göz atarken, belirli türlerin avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya çıkarmak için Amazon incelemelerinden tam metin türeten araçlar mevcuttur. Kitaplardaki belirli yönler hakkında tüm metinleri okumaktan daha fazla fikir verirler.

Bir kitap özetini çıkarmanın, metinsel içeriğin parçalanmış ve eksik olabileceğinden size daha fazla zorluk verdiği bilgilerin ayrıştırılmasıyla pek çok ortak noktası vardır.

İlk olarak, bir avuç cümle özetine karar verin. Kitabınızı okuyucu için yoğunlaştırma ve özetleme çabasıyla cümleler için yazmak, editörlere “romanınızın veya kitap raporunuzun en önemli içeriği” hakkında bir fikir verir.

İkincisi, karmaşık anlamları olan gereksiz ayrıntıları veya göstergeleri göstermeyin – buna “akvaryum balığı oyunu” denir ve dedikleri gibi “ne kadar az söylenirse o kadar çok yaldızlı balık okur”. Bu aynı zamanda demografi ve kapak resimleri etrafındaki gereksiz metni kırpmaya da gider. Üçüncüsü, bir seferde küçük parçalar seçmek buna değer – hayatta özetlenen her şeyi tek bir paragrafta gösterseydik, okuyucular hepsini alamayacak kadar bunalmış olurdu; Bu, roman yazarken de benzer şekilde geçerlidir. Yapay zekadaki ilerleme göz önüne alındığında, bir kitabın özetinin çıkarılması, Yapay zeka tarafından yapıldığında zor bir iş değildir.