Türkçe anlatım biçimleri ya da diğer adıyla anlam bilgisi ders konuları arasında geniş yer kaplayan başlıklar arasında yer alır. Dil ve anlatım, anlatım bozuklukları, paragrafta anlam, sözcükte ve cümlede anlam gibi başlıklara sahip olan bu üniteye verimli şekilde çalışmalısınız. Türkçe dersinin temel konularından biri olan anlatım biçimleri içerisinde özellikle anlatım bozuklukları öğrencilerin daha fazla dikkat vermesi gereken konulardan biridir. Bu konuya dair farklı soru tipleri bulunmakta olup, konuyu doğru öğrendiğinizde bunları çözmek sizin için eğlenceli olacaktır. Taktikleri ve ipuçlarını bildiğinizde 7. sınıf anlatım bozuklukları sorularını birkaç saniye içerisinde çözebilir hale geleceksiniz. Buna ek olarak paragrafta anlatım teknikleri başlığını çalışmanız Türkçe dersinin büyük bir kısmını halettiğiniz manasına gelecektir. Paragraf sorularını doğru yanıtlayabilmek için dikkatli okuyup, anlama ve yorumlama becerinizi geliştirmeye çalışmalısınız. Bu amaçla bol soru çözmeli ve okuma yapmalısınız.

VXwNcGK2v2RC0IyyW41HLHnLenIszWNOj5xhN58pLU1cUlb1CvxsjQhUwEZCDmllFSA0u918xSluA6t2FmcvFF0kJ3yWl7V2gLmho GZA2J0Bm5UV5hxPNvdD6F1wgGyo667fB jkK 4lSJXWg

Anlatım Bozuklukları Konu Anlatımına Nasıl Çalışılır?

7. ve 8. sınıf anlatım bozuklukları konusu ilerleyen dönemlerde gireceğiniz lise ve üniversite sınavlarında karşınıza çıkacaktır. Bunlar için sağlam bir temel oluşturmak adına konu çalışırken video ders içeriklerinden yardım alabilirsiniz. Türkçe sözel bir ders olduğundan çalışmanızı renklendirmek için yeni yöntemler denemeniz işe yarayacaktır. Dikkatinizi hep canlı tutacak video dersler içerisinde anlatım bozuklukları konu anlatımı için geniş yer ayrılmıştır. Özne yüklem uyumsuzluğu, yüklem eksikliği, gereksiz sözcük kullanımı ve buna benzer özelliklerden ortaya çıkan bozukluklar, anlatım biçimleri ünitesi içerisinde ele alınmaktadır. Özellikle 8. sınıf anlatım bozuklukları içerisinde bunların en kapsamlı örneklerini görebilirsiniz. Bu başlıkları verimli şekilde öğrenebilmek için video derslerden tekrar yapmalı ve konuyla ilgili bol soru çözmelisiniz. Böylece farklı soru tiplerini görerek anlatım bozuklukları ve anlatım biçimleri konularına tamamıyla hakim olacaksınız.

metin içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

En İyi Eğitici Video İçerikleri ile Türkçe Konularını Eksiksiz Öğrenin

Türkçe anlatım biçimleri paragraf sorularının temel konularından biridir. Bu başlık altında açıklama, tartışma, betimleme ve öyküleme konuları anlatılır. Betimleme paragrafta bir durumun tasvir edilmesi iken öyküleme ise adından da anlaşılacağı üzere bir olayı hikaye tarzında anlatılmasıdır. Tartışmada ise daha çok zıt düşüncelere ait ifadelere yer verilmektedir. Her anlatım biçiminin kendine özgü bir özelliği olup, bunları doğru şekilde öğrenebilmek adına Tonguç Akademi tarafından hazırlanan eğitim videolarına göz atabilirsiniz.

nD60G9pr6AnisDJx7dqli Z4zA6DudDjCf7W swG Kl7bT4AFIAbG1hoCnsxieTNYrl61WK3twCv9Pob1na3DE4JaR4YBa17zRHm8ChUTDLmy2wi1mDQGRN4phIB7N9V18PXnQfkPDSfV cWcQ

Her bir konuyu rahatça anlayabileceğiniz şekilde hazırlanan videolarda düşünceyi geliştirme yolları da ifade edilmektedir. Bunlara ve çok daha fazlasına ulaşabilmek için internet bağlantınızın olduğu bir cihazdan Tonguç Akademi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Acele edin ve Tonguç Akademi ayrıcalıklarından hemen faydalanın!