Polisiye kurgu seviyorsanız, Agatha Christie kitaplarıyla yanlış gidemezsiniz. Gizem yazarı, Hercule Poirot ve Miss Marple gibi kurgusal dedektiflerin yer aldığı kitaplarıyla ünlüdür. Öyküleri on yıllardır okuyucuları büyüledi. Suç romanlarına ek olarak, Christie ayrıca bir dizi kısa öykü koleksiyonu da yayınladı.

Herkül Poirot

Polisiye roman seviyorsanız, Agathia Christie kitaplarındaki Hercule Poirot’u seveceksiniz. Poirot’nun maceraları ona tüm zamanların en sevilen dedektiflerinden biri olarak ün kazandırmıştır. Poirot’nun yer aldığı romanlara ek olarak, Christie ayrıca kısa öyküler ve romanlar yazdı. Bu hikayelerin çoğu birden fazla koleksiyonda yayınlandı.

İlk Poirot gizemi “Fare Kapanı” bizi dedektifle tanıştırıyor. Fare Kapanı’nda Albay Hastings, bir cinayeti çözmek için Poirot’nun yardımını ister. Dava, Styles Court’un yaşlı sahibinin zehirlenerek ölümü üzerine odaklanıyor.

Poirot, Belçika’nın Spa kentinde doğdu. Birinci Dünya Savaşı patlak verdiğinde otuz yaşındaydı. Poirot’nun önceki kitaplarında okuyucular onun kırklı yaşlarında olduğuna inanıyorlardı. 1920’de yazılan bir otobiyografide Christie, Poirot’yu zaten yaşlı bir adam olarak hayal ettiğini itiraf etti.

Hercule Poirot, edebiyattaki en ünlü dedektiftir. Dünya çapında milyonlarca okuyucunun kalbini kazandı. Çok sayıda roman, öykü ve filmde rol aldı. Hayat hikayesi uzun soluklu bir televizyon dizisine bile uyarlandı. Karakterin birçok maceraya yol açtığını kimse inkar edemez.

Poirot’nun yöntemleri insanların güvenini kazanmak üzerine kuruludur. Sık sık iyi huylu bir itirafçı olarak poz veriyor. Ardından, davaya olan ilgisi için bir neden icat eder. Bu şekilde, insanları dava hakkında onunla konuşmaya ikna edebilir.

Birçok oyuncu Poirot olarak rol aldı. En iyi bilinen portrelerden bazıları Albert Finney ve David Suchet tarafından yapılmıştır. Bu filmlere ek olarak, Poirot kitapları televizyona ve beyaz perdeye uyarlandı. İngiltere’de seri üretilmeye devam ediyor.

Agathia Christie kitaplarındaki Hercule Poirot, koyu renk saçlı ve yeşil gözlü, oldukça tanınan bir dedektiftir. Sık sık rugan ayakkabı giyerken resmedilir. Ayrıca klasik müzikten hoşlanır.

Hercule Poirot uçaktayken bir gizemi çözüyor

Agatha Christie’nin gizemli serisinde Hercule Poirot uçaktayken bir davayı çözüyor. Bu gizem, Paris’ten Londra’ya giden bir uçakta ölü bulunan bir Fransız bayanla ilgilidir. Zehirli bir okla zehirlenmişti. Poirot, Müfettiş Japp ile birlikte davada.

Serinin ilk kitabı olan “Tarzlardaki Gizemli Olay”, kurgusal karakter Hercule Poirot’u tanıtıyor. Hikayeler, bir davaya yaratıcı ve zekice çözümler sunan, kötü şöhretli Belçikalı dedektifi konu alıyor. Gizem genellikle okuyucular için ilginç olan koşullara dayanır. İlk gizem, “Gizli Düşman”, Young Adventurers Ltd adlı bir şirket kuran Tommy ve Tuppence adında genç bir çifti konu alıyor. Birlikte, kayıp bir genç kadının gizemini çözmeleri gerekiyor.

Bir başka kısa öykü olan “Stymphean Birds”de Poirot, hayali Doğu Avrupa ülkesi Herzoslovakya’da tatile çıkıyor. “Hyppolita Kuşağı”nda Fransa’ya döner.

Agatha Christie’nin Poirot serisi, romanı televizyona uyarladı ve David Suchet’i Hercule Poirot rolünde oynadı. Senaryo, birkaç değişiklikle orijinal kitabı yakından takip ediyor. Jane Grey’in geçmişi, kuaförlükten hostesliğe dönüştü ve Paris’te daha fazla aksiyon yaşanıyor. Dizinin draması, sınırlı bir televizyon dizisi için havada oynanacak.

Agatha Christie’nin kitapları zekice kurgulanmış olaylarla doludur. Zekice bir arsa bükümünün bir örneği, 1920’lerde kullanılan bir Diktafonun kullanımını içerir. Ancak bu çağa uygun cihazdan, hikayenin çok önemli bir noktasına kadar orijinal kitapta bahsedilmedi.

Agatha Christie’nin ilk kitabı The Mysterious Affair at Styles idi. Bu romanda Hastings, Alfred ve Bayan Inglethorp’un mahkemesine davet edilir, ancak kısa süre sonra bir şeylerin ters gittiğinden şüphelenmeye başlar. Poirot davayı araştırmak için çağrılır.

Orijinal hikayede, Christie’nin karakteri bir uçakta cinayet işlemedi. Ünlü olmasına rağmen, 1926’daki ölümüne bir uçak neden olmadı. Ancak Christie, I. Dünya Savaşı sırasında bir eczacıydı ve bu alanda zehirler hakkında bilgi edindi.