İyi bir tartışmacı makale konusu arıyorsanız, Fareler ve İnsanlar mükemmel bir seçimdir. Hepsinin aynı hayali olan karakterleri içeriyor: bir çiftliğe sahip olmak ve üzerinde çalışmak, ayrıca mutlu bir hayat yaşamak. George Milton, Lennie’nin koruyucusu ve kısa adam Curley bir Napolyon kompleksi. Kitapta ayrıca Lennie’nin yanlışlıkla evcil hayvanlarını öldürdüğü ve sebze yaması ve tavşan kafesi olan küçük bir çiftliği yönetme arzusunu içeren bir arsa yer alıyor.

George Milton, Lennie’nin koruyucusu

Lennie Small, vasisi George Milton ile birlikte yaşayan zihinsel engelli bir adamdır. Lennie’nin “kötü” geçinmek gibi bir hayali vardır ve çiçek kokusu gibi yumuşak şeyleri sever. Lennie sonunda George’un ellerinde ölür.

George, Lennie’ye bakmaktan sorumludur, ancak onu bu kadar sert bir şekilde azarladığı için kendini suçlar. George’un Lennie’nin sorumluluğunu almaktaki isteksizliğine rağmen, açıkça onu önemsiyor ve onu koruması gerektiğine inanıyor.

Lennie, George’dan korkar ama ona yardım eder. Çiftliğe gitmeden önce Lennie’yi bir kamp yerine götürür. George, Lennie’ye rüyasını anlatır ama Lennie’nin bunu asla kimseyle paylaşmayacağını bilir. Ayrıca bir linç çetesinin yaklaştığını duyduğunda onu vurur. Lennie korkmuş ve korkmuş, ama George onu savaşmaya teşvik ediyor.

George’un Lennie ile karmaşık bir ilişkisi var. Eylemlerinin gerçek sonuçlarını anlamasa bile Lennie’yi beladan uzak tutmaya çalışır. Ayrıca Lennie için tercüme yapmaya ve onu tehlikeli bir durumdan kurtarmaya çalışır. Ancak, Lennie’nin eylemlerini anlayamaz ve bu da rüyasının çöküşüne katkıda bulunur.

Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Curley, Napolyon kompleksi olan kısa bir adam.

Fareler ve İnsanlar romanında, Napolyon kompleksi olan kısa bir adam olan Curley, birçok klişenin bir karakteridir. Küçük ve kaslı olmamasına rağmen erkekliğini sürekli kanıtlama ihtiyacı hisseden kibirli, kaba bir adam. Curley de çok kontrolcü ve olumsuz davranışlarından dolayı pişmanlık göstermiyor.

Napolyon kompleksine sahip kısa boylu bir adam olmasına rağmen, Curley esprili bir mizah anlayışına sahiptir. Bir savaşta veya tartışmada sürekli üstünlük sağlamaya çalışır ve her zaman arkadaşlarını etkilemeye çalışır. Düşmanlarından biri de tehdit olarak gördüğü karısı Lennie’dir. Curley’nin karısı, Lennie için tehdit oluşturan güzel bir kadındır. Saçını okşar, ama sonunda boynunu kırar.

Napolyon kompleksi, birçok erkeği etkileyen sosyal bir klişedir. Bu zayıflatıcı durum, kısa boylu bir adamın kendisini sürekli olarak başkalarıyla karşılaştırmasına ve karşılaştığında saldırganlıkla tepki vermesine neden olur. Ayrıca, ilişkilerde sorunlara neden olabilecek daha uzun insanları kıskanma eğilimindedir.

Lennie istemeden evcil hayvanları öldürür

Fareler ve İnsanlar’da Lennie evcil hayvanları öldürür, ama bunu kastetmez. Yanlışlıkla onu öldürdüğünde, köpek yavrusuyla oynuyordu. Lennie’nin eylemleri, George’un öfkesinden korkmasına ve yakalanmaktan korkmasına neden olur. Olaydan sonra Lennie yakındaki dereye kaçar. Cesedi karısı Candy tarafından keşfedilir. Onu bulduğunda, George’a söyler. Ancak George onu yakalaması gerektiğini biliyor.

Candy’nin köpeği yaşlı bir çoban köpeğidir. Lennie, Candy ve iki adamı inat etmek için yanlışlıkla onu öldürür. Bu köpek, toplumdaki zayıfların kaderinin bir sembolü olarak görülüyor. Aynı zamanda toplumda nasıl işlev göreceğini bilmeyen Lennie’nin kaderini de haber veriyor.

Kitap boyunca, Lennie zihinsel bir engeldir ve talimatları takip edemez. Bu, neden George tarafından her zaman azarlandığını açıklıyor. Ayrıca basit talimatları bile hatırlayamadığı için yaptıklarından kendini suçluyor. Bu, Lennie’yi potansiyel olarak tehlikeli ve basit talimatları izleyemez hale getirir.