Bir makale yazmadan önce, bir kullanıcı kişiliği oluşturmak önemlidir. Bu, hedef kitlenizi belirlemenize, her paragrafın başlığını analiz etmenize ve bir makale başlığı ve sonucu oluşturmanıza yardımcı olur. Bir makalenin üç önemli unsuru vardır: bakış açıları, teorik yapı ve terimlerin tanımları. Ayrıca konunuz hakkında net ve şeffaf olmalısınız. Bu öğeler, ilginç, bilgilendirici ve etkili bir makale yazmanıza yardımcı olacaktır.

Bir makale yazmadan önce bir kullanıcı kişiliği oluşturun

Bir kullanıcı kişiliği oluşturmak, hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacak etkili bir yöntemdir. Boşa harcanan zaman ve kaynakları ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Kişinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini belirleyin ve bunlara dayalı bir senaryo oluşturun. O zaman bu insanlara daha iyi hizmet edebilirsiniz.

Bir kullanıcı kişiliği oluşturmak için ilk beş kullanıcınızı veya kullanıcı grubunuzu belirlemelisiniz. Ayrıca her bir kullanıcı grubunu ayıran özellikleri de belirlemelisiniz. Hobilerini ve diğer ilgi alanlarını tanımlayın. Ayrıca her biri için bir biyografi eklemelisiniz. Biyografi, geçmişleri, hobileri, hayal kırıklıkları ve hedefleri hakkında ayrıntıları içermelidir. Bilgi kolayca tanınabilir olmalıdır. Kişileri öne çıkarmak için cesur renkler ve resimler kullanın.

Kullanıcı karakterleri, ürün geliştirme için çok faydalıdır. Hedef kitlenizi belirlemenize ve ayrıca harika bir UX oluşturmanıza yardımcı olurlar. Ayrıca, ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için ürününüzü gerçek kişilerle test etmenize yardımcı olurlar.

Çalışmanın her paragrafı için başlıkları analiz edin

Her paragrafın başlığı, eserdeki ana fikri desteklemeli ve kanıtlamalıdır. Disipline bağlı olarak, kanıtlar diğer kaynaklardan, gerçeklerden, anlatılardan veya kişinin kendi deneyimlerinden alıntılar veya açıklamalar şeklinde olabilir. Kanıt belirlendikten sonra, kaynağın analizi onu ana fikre bağlar.

Bir eserin her paragrafının başlıklarını incelemek, metni dikkatlice okumanızı gerektirir. Amaç, metnin açık, anlaşılır ve aradığınız bilgileri içerip içermediğini belirlemektir. Analizin bir eserdeki bilgilerin eleştirel bir tartışması olduğunu ve orijinal düşünce veya görüşlerin sunulduğu bir yer olmadığını hatırlamak önemlidir. Orijinal metinden alıntı yapıyorsanız, tırnak içine aldığınızdan emin olun. Alışılmadık kelimeler veya ifadeler kullanıyorsanız, bunları tırnak içine aldığınızdan da emin olun.

Makale Nasıl Yazılır?

İyi bir makale başlığı oluşturun

İyi bir makale başlığı hazırlamak, makale pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Güçlü bir makale başlığı, bir soruna çözüm vaat eden ve hedef kitlenize yardımcı olan bir başlıktır. Cazip olmalı, ancak aşırı satış yapmamalı. Güçlü ve net bir başlığınız varsa, okuyucular makalelerinizi daha sık paylaşacaktır.

İyi bir makale başlığı oluşturmak için önce ne tür içerik hakkında yazmak istediğinizi düşünün. 60 karakterin altında kalmaya çalışın. Hedef anahtar kelimenizi kulağa doğal gelen ek kelimelerle kullanmak en iyisidir. Başlığınızın varyasyonlarını kontrol etmek için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanmak, daha iyi bir başlık yazmanıza yardımcı olabilir.

Bir diğer önemli ipucu, makale başlığınızda sayıları kullanmaktır. Bu, okuyucuların makalenin yapısını hayal etmesine yardımcı olacaktır. Rakamlar da diğer başlıklardan öne çıkacaktır.

İyi bir makale sonucu oluşturun

Bir sonuç yazarken, onu hesaba katmak önemlidir. Sonuç, sadece bir parçayı tamamlamanın bir yolu değildir; ayrıca okuyucularınıza faydalı bilgiler vermelidir. Ayrıca, okuyucularınızı harekete geçmeye zorlayacak tetikleyici kelimeler eklemek için bir fırsattır.

Etkili bir makale sonucu, okuyucularınız için en yüksek değeri sağlar. Kabartmak veya saçmalık eklemeyin. Tipik olarak, girişimciler harekete geçirici mesajlarını (CTA) bir makalenin sonuna yerleştirir. Ancak bu, dönüşümü caydırabilir. Daha fazla dönüşüm görmek istiyorsanız, makalenizin sonuna çok fazla bilgi eklemeyin.

Yayınlanmaya hazır olmadan önce makalenizi tekrar kontrol edin

Makalenizi yayınlamaya hazırlanırken, hata olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Yazım denetleyicileri her şeyi yakalamaz, bu nedenle içeriğinizin tutarlı olduğundan ve stil kurallarına uyduğundan emin olmak için bir kopya düzenleyicinin çalışmasını gözden geçirmeniz gerekebilir. Ayrıca, bir harekete geçirici mesaj eklediğinizden emin olun. Bunlar, makalenizi daha çekici hale getirmenin birçok yolundan sadece birkaçı.