Küçük bir çocuk ya da yetişkin olun, kitap okuma alışkanlığınız, okuma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Başlamanız için birkaç ipucu var. Bu ipuçları, her seferinde bir satıra odaklanmanıza, tükenmişlikten kaçınmanıza ve sevdiğiniz yazarları keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Favori yazarlar

Kitap okumaya alışmak, yazma sürecinde önemli bir adımdır. Başkalarının eserlerini okuyarak yazarın nasıl yazdığı hakkında bir fikir edinebilirsiniz. İşte okumak isteyebileceğiniz bazı yazarlar.

Bu yazarların farklı bir geçmişleri vardır ve çeşitli türlerde kitaplar yayınlamışlardır. Yazma tarzları farklı olsa da okuma tutkuları benzer. Ayrıca beğendikleri kitapları okuyucularla paylaşıyorlar.

En iyi kitap yazarlarından biri olan George Saunders, çalışmaları için birçok ödül kazandı. Aralık Ayının Onuncu da dahil olmak üzere birçok çok satan kitap yazmıştır. Kitapları sinemaya uyarlanmıştır. Saunders, Oprah Winfrey ile yaptığı bir röportajda en sevdiği kitapları açıkladı. Listesi, Michael Herr’in Gönderilerini ve Stuart Dybek’in The Coast of Chicago’yu içeriyor. Saunders ayrıca Syracuse Üniversitesi’nde Rus edebiyatı okudu. Birkaç çocuk kitabı yayınladı.

Gillian Flynn doymak bilmez bir oyun ve şiir okuyucusuydu. Ayrıca İncil’i ve Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi’ni okumaktan zevk aldı. Romanları, Kayıp Kız da dahil olmak üzere başarılı filmlere uyarlandı. Ayrıca Thomas Wolfe’un Look Homeward, Angel kitabını en sevdiği kitaplardan biri olarak listeledi.

Khaled Hosseini, en çok satan üç kitap yayınlayan Afgan-Amerikalı bir romancıdır. Kitapları da ilham kaynağı olarak sıraladı. Listesinde Carlo Rovelli’nin Yedi Kısa Fizik Dersi, Ian McEwan’ın Nutshell’i ve Rachel Cusk’ın Family Life’ı da dahil olmak üzere bir dizi kitap listeledi. Dave Eggers, Carlo Rovelli ve Akhil Sharma’nın kitaplarını da ilham kaynağı olarak listeledi.

Aşağıdaki yazarlar toplam 100’den fazla kitap yayınlamıştır. Gerilim, romantizm, çocuk kitapları ve genel kurgu dahil olmak üzere çeşitli türlerde yazmışlardır.

Her seferinde 1 satıra odaklanın

Okuma aktivitelerinizi izlemek için bir kalem kullanmak, hiçbir şey yapmamaktan sonraki en iyi şey olabilir. Ancak, her zaman arkanızda birinin olması fikrine katlanamıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok çevrimiçi okuma aracı ve kaynağı vardır. Bunu yapmanın en iyi yolu, sizin için en iyi olan seçeneği seçmektir. Tabii ki, zevk için okuyorsanız, muhtemelen okul için okuyormuşçasına aynı ruh halinde olmayacaksınız ki bu ideal bir ruh hali değildir. Ekrana uzun uzun bakacaksınız ve günün en iyi kısmında kitap okuyacaksınız ki bu iyi bir şey. Ayrıca, süreçte kaybolma olasılığınız çok daha düşük olacaktır. Ayrıca, ofisin dikkatini dağıtmadan okumaya odaklanabileceksiniz. Senden bahsetmiyorum bile

Okurken, sizin için doğru kitabı seçme şansınızı artırmak için doğru sırayla okuduğunuzdan emin olun. Yakınınızda bir defter veya ajanda bulundurmanız da iyi bir fikirdir.

Kitap Okumaya Nasıl Alışılır?

Okumak için iyi bir yer bulun

İster en sevdiğiniz kitapla kıvrılın, ister bir toplantıyı beklerken kitap okuyun, bunu yapabileceğiniz pek çok yer var. Hatta oradayken sizi havalı hissettiren bazı yerler var.

Kütüphaneler okumak için harika yerlerdir. Güzel, sessiz bir ortamın yanı sıra göz atabileceğiniz pek çok ücretsiz kitap bulacaksınız. Ve en iyi yanı, yalnız olmayacaksın. Diğer birçok okuyucunun şirketinde olacaksınız.

Okumak için bir başka iyi yer de bir kafedir. Bu yerlerin çoğunda iyi bir kitap ve kahve seçkisi var ve hatta birkaçında ücretsiz Wi-Fi var.

NPR Books web sitesi, kitap incelemeleri, kitap başlıkları ve hatta özellikli makaleler için harika bir kaynaktır. Ayrıca türe göre göz atmanızı sağlayan bir kitap önerisi özelliği de var.

Ayrıca, ücretsiz e-Kitaplar ve dijital dosyalar indirmenize izin veren, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan bir İnternet Arşivi de bulunmaktadır. Ayrıca kendi siteleri aracılığıyla yüksek puan alan bazı kitaplar da bulabilirsiniz.

İnternet, ücretsiz bilgi bulmak için harika bir yerdir, böylece sizin için en iyi okuma materyalini bulabilirsiniz. Ayrıca, en dikkate değer ve önemli yeni sürümlerin neler olduğunu öğrenmenin de harika bir yolu.

Ayrıca kitaplar için bir sosyal ağ sitesi olan, muhteşem kitap fotoğrafları ve kitap kutuları içeren Bookstagram da var. Bu, hangi yeni kitapların çıktığını ve hangi kitapların diğer okuyucular arasında popüler olduğunu öğrenmenin eğlenceli bir yoludur.

Elbette her yerde kitap da okuyabilirsiniz. Bu, özellikle dumanıyla bilinen bir bölgede yaşıyorsanız geçerlidir. Temiz hava, beyin fonksiyonunuzu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Erken okuyucuları isteksiz okuyucular olarak etiketlemeyin

İlk okuyucularınızı “isteksiz okuyucular” olarak etiketlemek yerine, daha olumlu bir yaklaşım düşünebilirsiniz. Kitap okumaya çok az ilgi gösterdikleri doğru olsa da, onların ilgisini çekmenin ve özgüvenlerini artırmanın yolları vardır.

Unutulmaması gereken en önemli şey, her öğrencinin farklı olduğudur. Bu, özel durumunuz için en iyi kombinasyonu bulmak için birkaç stratejiyi birleştirmenin gerekli olabileceği anlamına gelir. İyi bir örnek, okuma yazma sınıfınıza sosyal etkinlikler eklemek olabilir. Öğrencilerinize birkaç okuma seçeneği sunmak da önemli olabilir. Bunlar, ilgilendikleri konulardaki kitaplar veya en sevdikleri video oyunları gibi konulardaki kitaplar olabilir.

İlk okuyucularınızın ilgisini çekmek için normal ders kitaplarından, çalışma sayfalarından ve alıştırmalardan daha fazlasını yapmak isteyebilirsiniz. Öğrenci liderliğindeki bazı tartışma gruplarını uygulamayı deneyin. Bu küçük gruplar, öğrencilerin okuduklarına ilişkin algılarını genişletebilir ve daha derin ve daha anlamlı tartışmalara yol açabilir. Bu, ilk okuyucularınızı meşgul etme arayışında önemli bir adımdır.

İlk okuyucularınızı meşgul etmenin en iyi yolu, onlara bir angarya olarak değil, bir ayrıcalık olarak davranmaktır. Uygun kelimeleri kullanmak ve okudukları materyallere ilgi göstermek kaygılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Öğrencilerinizin Katie Woo gibi belirli bir favori kitap serisi varsa, aynı kitapları öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu, okumaya olan ilgilerini artırabilir ve okul dışında okuma materyalleri arasındaki bağlantıyı görmelerine yardımcı olabilir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, biraz eğlenerek okumaya teşvik etmektir. Bu, en sevdikleri video oyunu hakkında bir kitap veya en sevdikleri başkan hakkında bir kitap olabilir.

Tükenmişlikten kaçının

Neyse ki, kitap okurken tükenmişliği önlemenin yolları var. En iyi yollardan biri stresinizi azaltmaktır. Pek çok farklı tükenmişlik türü vardır ve ne tür bir tükenmişlik yaşadığınızı belirlemek önemlidir.

Yakın tarihli bir çalışmada, Amerika’da ikamet edenlerin %38’i ve Avrupa’da ikamet edenlerin %44’ü tükenmişlik belirtileri gösterdi. Bu belirtiler, yorgunluk ve stres duygularının yanı sıra depresif hissetmeyi içerir.

Tükenmişlik belirtileri yaşıyorsanız, kendinize bakmak için yeterince şey yapmıyorsunuz demektir. Bazı değişiklikler yapmanın zamanı geldi. Duygularınızı yönetmek ve stresinizi azaltmak için basit bir plan oluşturmak, başlamak için harika bir yol olabilir.

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, tıbbi olmayan okumanın tükenmişlik semptomlarını azaltabileceğini buldu. Çalışma, Avrupa’da 158 tıp sakini üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmanın sonuçları PLoS One dergisinde yayınlandı. MedStar Health’te bir doktor sağlığı tıbbi direktörü tarafından ortak yazılmıştır.

Kitap okumak sadece rahatlamanın harika bir yolu değil, aynı zamanda beyninizi güçlendirmenin de harika bir yoludur. Joseph Addison bir keresinde şöyle demişti: “Okuma, zihin için egzersiz gibidir. Ancak egzersizden çok daha değerlidir.”

Kitap okurken tükenmişlikten kurtulmanın en iyi yolu, rahatlamanıza yardımcı olacak kitapları seçmektir. Yeni türleri deneyin. Hayran olduğunuz yazarların kitaplarını okuyun. Bu, empati geliştirmenize yardımcı olacak ve daha anlamlı ilişkiler geliştirmenize olanak sağlayacaktır.

Ayrıca beğenmediğiniz kitapları bitirmemeye çalışın. Enerjinizi azaltabilir ve zevk almadığınız bir şey okuyorsanız, kitap okurken tükenme olasılığınız daha yüksektir. Her seferinde bir bölüm okuyun.