Klasik edebiyattan bahsettiğimizde genellikle Homer, Sophocles, Ovid ve diğerlerini kastediyoruz, peki ya Sophocles ve Ovid’in eserleri? Bu makale, birkaç ünlü klasik esere bakarak bu soruyu cevaplamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu çalışmaların her birinin toplum üzerinde nasıl etkili olduğundan da bahsedeceğim. Ve size Homeros’un İlyada’sı ve onun insanlık üzerindeki etkisi hakkında genel bir bilgi vereceğim.

Homeros

Homer, antik Yunanistan’ın destansı şiirleri olan “İlyada” ve “Odyssey”in yazarıdır. Batı edebiyatının babası ve ilk Yunan yazar olarak kabul edilir. O şiirsel bir öncüdür ve okuryazarlıktan okuryazarlığa, sözlü şiirden alfabetik yazıya kadar Yunan toplumunun gelişiminde kritik bir noktada durmaktadır. Homeros’un şiirleri son derece etkilidir ve dünyanın her yerinden sanat ve edebiyatı etkilemiştir.

Klasik Edebiyat Nedir?

sofokles

Batı edebiyatının en büyük oyun yazarları arasında yer alan Sofokles, en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Trajedileri, dramatik sanatın şekillendiricisi olarak becerisini yansıtıyor. Büyük bir oyun yazarı olarak ünü kendi zamanına kadar uzanır ve teknik yeterliliği dünya edebiyatındaki yerini sağlam bir şekilde sağlamlaştırmıştır. İşte Sofokles hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler. Aşağıda en ünlü oyunlarından bazıları listelenmiştir.

Ovidius

Ovidius’un efsanevi metamorfozlarının ilk kitabı olan ‘Dönüşümler’ MS 8 yılında yazılmıştır ve 250 hikayeden oluşmaktadır. Her hikaye yaklaşık 700 satır şiir içerir ve metamorfoz kavramını araştırır. Ovidius’un şiirsel becerisi ve bir şair olarak becerisi, Metamorphoses’a klasik edebiyat kanonundaki uygun yerini verir. İlyada, Odyssey ve Aeneid’in yanında yer alır ve bazen yukarıda bahsedilen eserlerin küçük kardeşi olarak görülür.

Homeros’un İlyada’sı

Homer, epik şiiri The Odyssey’de birçok tanrı ve yarı tanrıyı anlatır. Tanrıların en eski anlatıcılarından biri olan Homer, onları amaçlarına hizmet edecek şekilde tasvir etmiştir. Tarihçiler, insanların kendi akıllarını anlamadıkları için tanrılara taptıklarına inanırlar. Ancak, neden tanrılara tapmaya başvurduklarını görebiliriz.

Sofokles’in Odyssey’i

Sophocles’in Odyssey’i iki bin yılı aşkın bir süredir klasik edebiyat olarak kabul edilirken, roman ilk olarak MÖ beşinci yüzyılda yazılmıştır. Hikaye Truva Savaşı sırasında askerlerin ve kralların kahramanlıklarını konu alır. Modern dünyada, bu destansı masal, oldukça etkili bir edebiyat eseridir. Roman çok sayıda çeviriden geçmesine rağmen, bir klasik olmaya devam ediyor. İşte neden.

Homeros’un Odyssey’i

Kahraman Odysseus’un destansı yolculuğunun hikayesi, modern insanın hayatıyla karşılaştırılabilir. Odyssey’de Odysseus adında bir adam, yeraltı dünyasının tanrılarıyla karşılaştığı ve annesi ve arkadaşı Elpenor’un ruhlarıyla konuştuğu Ithaca’ya seyahat eder. Yol boyunca, Perseus ve Telemachus gibi bir dizi başka Yunan kahramanıyla tanışır.