Friedrich Wilhelm Nietzsche, yazar, filozof ve kültür eleştirmeni olmasının yanı sıra modern entelektüel tarihte silinmez bir iz bırakmıştır. Kariyerine klasik bir filolog olarak başlamasına rağmen, Nietzsche daha sonra felsefeye döndü. Burada onun felsefesini ve felsefelerini keşfedeceğiz. Ama önce Friedrich Nietzsche kimdir? En bilinen eserleri nelerdir? Ve onun fikirleriyle ilgileniyorsanız ne yapmalısınız?

Friedrich Nietzsche bir Alman filozof, kültür eleştirmeni ve şairdi. Eserleri modern entelektüel tarihi etkiledi ve düşünme ve yaşama şeklimizi etkilemeye devam ediyor. Lutzen yakınlarındaki Rocken’de doğdu, Bonn Üniversitesi’nde teoloji ve klasik filoloji okudu. Ancak, dine olan inancı sadece bir sömestrden sonra kesildi. Üniversiteden mezun olduktan sonra Nietzsche öğretim görevlisi oldu.

Friedrich Nietzsche Kimdir?

Basel Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, Nietzsche neredeyse tecrit altında yaşadı. Tek gelir kaynağı eski işvereninden ve arkadaşlarından aldığı emekli maaşıydı. Bu süre zarfında, çoğunlukla İsviçre’de birkaç kitap yazdı. Bunlardan biri de ilk büyük eserlerinden biri olan Morgenrote – Gedanken über moralische Vorurteile idi. Zamanının diğer önemli eserleri arasında Die frohliche Wissenschaft ve Gott is tot sayılabilir.

Nietzsche’nin eserlerinin en popüleri, 1883 ve 1885 yılları arasında dört bölümden oluşan böyle Buyurdu Zerdüşt adlı felsefi bir romandır. Bu, Tanrı’nın ölümü fikrini ve ‘Übermensch’in doğasını detaylandırır. Ayrıca Alman kültürünü eleştirir, özellikle Goethe, Sezar, Thucydides ve Sofistleri övür.

Hayatının bir kısmını Basel’de okuyarak geçirmesine rağmen, kısa bir süre Prusya ordusuna girdi. Yaralandı ve birkaç ay dinlenmeye ihtiyacı vardı. Ancak, tıbbi durumu, Ekim 1868’de Basel’e dönmesine izin verdi. Nietzsche, besteci Richard Wagner ile tanıştı ve ikisi arkadaş oldu. Nietzsche, üniversitenin klasik filoloji bölümünde meslektaşı olan Jacob Burkhardt ile de takım kurdu.

Friedrich Nietzsche 1844’te doğdu. Bonn Üniversitesi’nde klasik filoloji ve teoloji okudu. Ancak bir dönem sonra Tanrı’ya olan inancını kaybetmişti. Eğitimini bitirdikten sonra Nietzsche öğretmeye ve konuşmaya başladı. Estetik ve güç istenci hakkındaki fikirleri sonraki yazılarını etkilemiştir. Ayrıca Fyodor Dostoyevski’nin bir etkisi olduğunu iddia etti. Filozofun felsefesi ve yazıları, William Blake ve Oscar Wilde dahil olmak üzere çok sayıda yazara ilham verdi.

Çalışmaları yıllar boyunca sayısız filozofu etkilemiştir. En ünlü eserleri arasında yer alan Tragedyanın Doğuşu, Nietzsche’nin dünya görüşünü 25 kısa bölümde formüle etti. Nietzsche’nin dil ve felsefeye eleştirel bakışı, Michel Foucault, Carl Jung ve Jacques Derrida gibi filozoflar üzerinde etkili olmuştur. Ama adı lekelenmiş olsa da felsefeye katkıları çok büyük.

The Gay Science’ın yayınlanması edebi çıktısına hakim olurken, Nietzsche yazmaya devam etti. 1871’de Apollon ve Dionysos kültürleri arasındaki çatışmayı tartışan ilk büyük eseri The Birth of Tragedy’yi yayınladı. Onun görüşüne göre, insanlar esasen Dionysos yaratıklarıydı ve mutluluğa ulaşmak için kendi kendini kontrol etmeye ve odaklanmaya ihtiyaç duyuyorlardı. Bu eser büyük beğeni topladı ve Yunan edebiyat alimleri ve sanat eleştirmenlerinden eleştiri aldı.