Küçük prens aşk hakkında klasik bir hikaye. Bize herhangi bir ilişkide iletişimin ne kadar önemli olduğunu öğreten harika bir hikaye. Hikaye dört ana temaya odaklanıyor: Karakterler, Ortam, Seyahat deneyimleri ve İnsan doğasına dair içgörüler. Hem küçük çocuklar hem de yetişkinler için şiddetle tavsiye edilir.

karakterler

Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupéry’nin bir romanıdır. Karakterler aracılığıyla harika bir ders veren klasik bir hikaye. Küçük Prens öğrenmenin ve çok çalışmanın önemini öğretiyor. Hikaye çok ilham verici ve dünyadaki birçok okuyucunun kalbine dokundu.

Küçük prens, yetişkinlerin dünyasında bir çocuğun sesidir. Adı “prens” teriminin bir oyunu. O bir fantezi dünyasının kahramanıdır. Görünüşü aynı zamanda çocukların sesinin bir temsilidir. Hayvanlar da dahil olmak üzere cansız nesneler ve yetişkinlerle iletişim kurma yeteneğine sahiptir. B-612 adlı bir asteroitte doğdu. Doğduğu gezegene yakın altı gezegeni ziyaret etti ve ayrıca Dünya gezegenini ziyaret etti. Macerasında anlatıcıyla çölde tanışır. Uçağı tamir etmeye çalışır ve ona hikayeyi anlatır.

Küçük Prens, çocuklara sevmeyi, kibar olmayı ve başkalarına saygı duymayı öğretme yeteneğine sahiptir. Cesur ve meraklıdır ve harika bir habercidir. Aynı zamanda dürüst ve kibar biri, bu da onu hikayeyi hayata geçirmek için mükemmel bir insan yapıyor.

Küçük Prens Kitap Özeti

“Küçük Prens” ayarı, Saint Exupery’nin yaşamının bir hesabına dayanmaktadır. 1900’lerin ilk on yılı kimileri için ilerleme, kimileri için ise düşüş dönemiydi. O zamanlar Batı toplumu sermaye kazancı, teknolojik ilerleme ve dünya hakimiyeti konusunda takıntılıydı.

Romanın ilk bölümünün geçtiği yer olan çöl, Dünya’nınkine çok benzer. Antoine de Saint-Exupery çölden büyülenmiş ve onun hakkında defalarca yazmıştır. Hikaye ilerledikçe, anlatıcı uçağını bir çölde tamir etmeye çalışır. Bu sırada prens hayatını anlatır ve minik gezegenini anlatır. Aslında, gezegenler romanda mecazi bir rol oynamaktadır.

Gezegen B-612 uzak bir gezegendir. Prens gezegende yaşıyor ve onunla ilgileniyor. Çalışması, üç küçük yanardağın temizlenmesini içeriyor. Gizemli Rose için bir kalbi ve aklı var, ama ona dayanamıyor. Ardından yakındaki beş gezegeni araştırmak için yola çıkar ve onların sırlarını öğrenir.

Seyahat deneyimleri

Çok satan bir roman olan Küçük Prens, sahne ve beyaz perdeye uyarlandı. Fransa, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri’ni gezdi. Gösterinin yardımcı yönetmeni ve koreografı Anne Tournie, Broadway benzeri bir deneyim yaratmak için yetenekli bir karakter kadrosu topladı.

İnsan doğasına ilişkin görüşler

İnsan doğasına ilişkin içgörüler Küçük Prens’in önemli bir parçasıdır. Kitap, her biri kendi felsefi argümanına sahip üç bölüme ayrılmıştır. Prens dünyaya gelişiyle ilgili hikayesini anlatana kadar geçen ilk perde, romanın geri kalanının felsefi temelini oluşturur. Anlatıcı, başkalarına olan sevgimiz ve arzumuz gibi önemli şeyleri göz önünde bulundurarak hayatımızı nasıl yaşamamız gerektiğinden bahsediyor.

Küçük Prens, cehaletimizi ve dar görüşlü bakış açımızı ortaya çıkararak insan doğasına dair içgörüler sağlar. Örneğin, bir Türk astronomunun geleneksel kıyafetleri nedeniyle Avrupalılar tarafından dışlandığını öğreniyoruz. Dar görüşlü tutumun bir başka örneği, üç yapraklı bir çiçeğin yanlışlıkla insanların az olduğunu ve sürüklendiğini bildirdiğini öğrendiğimizde ortaya çıkar.

Yazar Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens, klasikleşmiş büyüleyici bir romandır. Kahraman ve baba olan genç bir prensin hikayesini anlatıyor. Antoine de Saint-Exupéry bu zamansız hikayeyi büyük bir özen ve şefkatle yarattı. Her genç okuyucunun okuması gereken bir kitap.

Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupery’nin hikayeli bir geçmişi vardı. 1938’de Guatemala’da bir uçak kazasında yaralandı. Daha sonra Fransız Hava Kuvvetleri tarafından iki motorlu Bloch 174 uçakları uçan bir keşif pilotu olarak kabul edildi. Ancak savaş patlak verince Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçtı. Orada, Fransa’nın Alman işgalinden kurtuluşunu savunmaya başladı ve Nazilerle işbirliği yapan Vichy Fransız kıç devletini kınadı. Savaştan sonra Küçük Prens’i yazmaya başladı ve 1943’te Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlandı.

Küçük Prens, çocuklar ve yetişkinler için klasik bir hikaye. Kitaptan uyarlanan yeni bir animasyon filminin 2014 yılında sinemalarda gösterime girmesi planlanıyor.