İster ilk romanınızı yazmaya yeni başlıyor olun, ister deneyimli bir yazar olun, bilmeniz gereken birkaç şey var. Bu makale, roman yazmakla ilgili birkaç farklı konuyu ele alacaktır: karakter gelişimi, olay örgüsü, bölüm bölümleri ve biçimlendirme.

Komplo

İster ilk kez yazar olun, ister deneyimli bir profesyonel olun, bir romanı nasıl çizeceğinizi bilmeniz gerekir. Bir romanın çizimi, bir hikayeyi mantıklı, sıralı bir tarzda düzenleme sürecidir. Hikayenizin başını, ortasını ve sonunu bilmelisiniz. Ve karakterleri ve motivasyonlarını bilmeniz gerekiyor. Çizim, unutulmaz karakterler ve cesur hikaye hatları yaratmanıza yardımcı olur.

Güçlü bir kitap konusu oluşturmak, organizasyon, hayal gücü ve zaman gerektirir. Roman yazmak sandığınız kadar zor değil. Ancak süreci hızlandırmak istiyorsanız, şablon odaklı bir alıştırma kullanmayı düşünün. Bu alıştırmalar, planınızı daha hızlı geliştirmenize yardımcı olmak için beş parçalı bir yapı üzerinde çalışır.

Karakterler

Bir romanda harika karakterlere sahip olmak, okuyucuların sayfaları çevirmesini sağlar. Bu karakterler aynı zamanda bir romandaki dünya inşası için de önemlidir. Ancak karakterin sebepleri, karakterin eylemleri kadar önemli değildir.

Bir karakteri sunmanın ideal yolu, algıyı davet etmektir. Karakterin açıkça ifade edilmesi gerektiği de açık olmalıdır. Konuşulan cümlelerin şekli romancı tarafından hesaplanmalıdır. Diyalog açıklayıcı ve kısa olmalıdır. Diyaloğun temposu, karakterin konuşmasını betimleyici olmalıdır.

Bir karakterin fiziksel özellikleri, neredeyse her zaman birçok farklı fiziksel özelliğin bir bileşimidir. Romancılar bu fiziksel özellikleri bellekte ya da fotoğraflarda ararlar. Ayrıca resimlere veya bir sinema ekranına çizim yapabilirler.

Roman Nasıl Yazılır?

Fikir ayrılığı

Yazarlar için çelişkili bir roman yaratmak zor olabilir. Türe ve karakterlere bağlı olarak, çatışmaya yaklaşmanın birçok yolu vardır. Anahtar, hangi yaklaşımın en iyi sonucu verdiğini bulmaktır.

Çatışma içeren bir roman yazmak istediğinizde karakterin ihtiyaçlarını belirlemelisiniz. Bu, hikayeniz için size yön verecektir. Daha çok boyutlu bir karakter yaratmanıza yardımcı olacaktır. Karakteriniz engelleri aşmaya ve kötü seçimler yapmanın sonuçlarıyla başa çıkmaya istekli olmalıdır.

Çatışma içeren bir roman, gerilim yaratan bir hikayedir. Çatışma, karakterinizin istediği bir şeyi başarmasını engelleyen bir engel olduğunda karşılaştığı zorluktur. Çatışma dahili veya harici olabilir.

Bölüm bölümleri

Bir roman yazarken bölüm bölümleri oluşturmak, yazma sürecinin önemli bir parçası olabilir. Hikayeyi yapılandırmaya ve okuyucuların ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olabilirler. Kurgusal olmayan eserlerde de faydalı olabilirler.

Bölümler kronoloji, konum, konu veya başka yollarla bölünebilir. Hikaye ilerledikçe her bölümün uzunluğu değişebilir. Bazı yazarlar bölüm uzunluklarını standart hale getirir. Genellikle her bölümün uzunluğu çok önemli değildir. Hikayenin özgünlüğünü yansıtacaktır.

Var olan en eski el yazmaları bölüm bölümleri içerir. Bölünmeler Augustine tarafından yazılmamıştır, daha ziyade erken basılmış eserlerde keşfedilmiştir. İlk basılan eserler genellikle birden fazla cilde sahipti.

Dış ses

Bir romanda anlatıcıyı tanımlamak, hikayeyi yorumlamada kritik bir bileşendir. Anlatıcı bir karakter veya kurgusal bir yapı olabilir. Anlatıcı aynı zamanda bir hikaye anlatıcısı olarak da adlandırılır. Anlatıcı, hikayede aktif rol alabilir veya arka plan karakteri olarak kalabilir.

Anlatıcı, kişisel olmayan bir okuyucu için hikayeye aracılık eden kişidir. Tipik olarak, anlatıcı her şeyi bilen bir anlatıcıdır. Bu, anlatıcının hikayeyi tüm açılardan anlatabileceği anlamına gelir, bu da yazarın tüm karakterlerin düşüncelerini ve duygularını görmesini sağlar.

Romanda anlatıcı yazar da olabilir. Örneğin, Tolkien’in The Hobbit’inin anlatıcısı müdahaleci bir yazar varlığına sahiptir. Ayrıca okuyucunun yararına ek bilgiler sağlar.

Biçimlendirme

Çalışmanızı yayınlanmak üzere gönderiyorsanız, iyi biçimlendirilmiş bir taslağa sahip olmak bir zorunluluktur. İyi biçimlendirilmiş bir kitap profesyonel görünür ve okuyucuların onu rahat bir şekilde okuma olasılığı daha yüksektir. Ancak, romanınızı biçimlendirmek göz korkutucu bir görev olabilir. Taslağınızın profesyonel görünmesi için teknik becerilere sahip olmanız gerekmez, ancak belirli yönergeleri izlemeniz gerekir.

Yazı tipi boyutunun ne olduğunu ve paragraflar arasında ne kadar boşluk bırakılması gerektiğini bilmelisiniz. Sayfa numaralarını ve kenar boşluklarını kullanmanın doğru yolunu da bilmelisiniz. Bunları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, bazı eğitimlere göz atın.

Genel olarak okunabilir bir yazı tipi kullanmalı ve sayfada sunduğunuz metin miktarına uygun boyutta olmalıdır. Romanlar için standart bir yazı tipi, 12 punto boyutunda Times New Roman’dır.