Bir Suç ve Ceza kitabının özeti, romanın ana noktalarını size sağlayacaktır. Kitap Rus yazar Fyodor Dostoyevski tarafından yazılmıştır. Dünya edebiyatının en popüler eserlerinden biridir. Bu kitabın konusunu anlamanın birçok yolu var. Diğerlerinin yanı sıra Raskolnikov’un itirafı, Svidrigailov’un cezası ve Semyon Zakharovich Marmeladov’un cezası hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Raskolnikov’un itirafı

Romanın bu bölümü, bir çocuğun ölümünün psikolojik ve fiziksel etkilerine odaklanmaktadır. Romanda Raskolnikov’un intiharı, inançsızlık ve itiraf arasındaki içsel mücadelenin simgesidir. İşlediği suç günahtır, ancak Tanrı’nın yargısını kabul eder ve “Çarçın için geldim Sonya” diyerek itiraf eder. Ayrıca suçunu alenen kabul etmeyi ve eylemiyle ilgili tüm sonuçları üstlenmeyi planladığını da belirtiyor.

Suç ve Ceza Kitap Özeti

Romanın ilk bölümünde Raskolnikov, annesinin öldürülmesinden sonra intihar etmeyi düşünür. Bir gazete alır ve cinayet soruşturmasını okur. İkinci bölümde Razhumikin’in arkadaşı Zametov ile karşılaşır. Raskolnikov’un katil olduğunu açıklar ve onunla alay eder. Zametov’un tepkileri hem aşağılayıcı hem de utanç verici. Ancak Raskolnikov’un davranışı, annesinin onu taciz etmesinin ve ondan uzaklaşma girişimlerinin bir yansımasıdır.

Svidrigailov’un cezası

Svidrigailov’un hayatta tek bir işlevi vardır: şehvetli arzularını tatmin etmek. Ahlaksızlığı karısıyla yazılı olmayan bir sözleşme yapmasına neden olmuş, bu da bildiği sürece istediği kişiyle yatmasına izin veriyor. Bu yazılı olmayan sözleşmeye rağmen, birçok hizmetçi ile bir taşra malikanesinde şımarık, lüks bir hayat yaşıyor. Svidrigailov 15 yaşındaki bir kıza tecavüz ediyor ve bir erkek hizmetçiyi defalarca taciz ediyor.

Svidrigailov’un eşi Marfa Petrovna Svidrigailova’nın da Dunya cinayetinden şüpheleniliyor. Dunya’yı Luzhin ile tanıştırmakla suçlandı ve vasiyetinde 3000 ruble bıraktı. Cinayetlerin bir diğer şüphelisi de Nikolai Dementiev ya da Mikolka adında gizemli bir adamdır ve suçu yanlış bir şekilde itiraf eder.

Semyon Zakharovich Marmeladov’un cezası

Dava, özellikle içki almak için annesinin çantasından otuz kopek alan genç bir adam olan hükümlü sarhoş bir alkolikle ilgili olduğu için ulusal dikkat çekti. Marmeladov, sarhoş davranışları nedeniyle işini kaybettikten sonra Raskolnikov, ailesine yardım etmesi için ona para vererek ona yardım eder. Genç adamın genç kızı da hayatta kalabilmek için fahişe olmaya zorlanır.

Suç ve Ceza Kitap Özeti

Romanda, Marmeladov, ailesi eylemleriyle harap olan umutsuz bir sarhoştur. On iki yaşından beri sokakta yaşıyor ve yıllardır alkolizm çekiyor. Raskolnikov, cinayet planını düşünürken Marmeladov ile tanışır ve itirafından etkilenir. Roman boyunca, Marmeladov, kızı Sonya’yı fuhuşa zorlamak da dahil olmak üzere ailesine neden olduğu yıkımı ortaya koyuyor.

Raskolnikov’un halüsinasyonları

“Suç ve cezada Raskolnikov’un halüsinasyonu” 1930’ların sonlarında St. Petersburg’da geçen bir psikolojik gerilim filmi. Sekiz yıl ağır çalışma cezasına çarptırılan Raskolnikov, sevgili kız arkadaşı Liza’yı öldürmekten suçlu bulunur. Cinayetten sonra Sonya, önümüzdeki sekiz yılını geçireceği Sibirya’daki Raskolnikov’u ziyaret eder. Daha sonra Raskolnikov, suçlandığı suçlardan masum olduğuna dair ona güvence vermeye çalışan kız kardeşi Dunya ile tanışır.

Raskolnikov’un yinelenen halüsinasyonunda, Luzhin, Sonya’yı kendisinden çalmakla suçlar. Raskolnikov eylemlerini Dunya’ya açıklamaya çalışırken, Luzhin’in iki kadını öldürdüğünü ve onlara itirafta bulunduğunu öğrenir. Svidrigailov itirafa kulak misafiri olur ve Dunya’ya onu kabul etmesi için şantaj yapmaya çalışır.

Dostoyevski’nin bakış açısı

Bir romancı olarak Dostoyevski’nin suç ve cezaya bakış açısı karmaşıktır. Roman, deneyiminin siyasi görüşlerini derinden değiştirdiği Sibirya’daki bir hapis döneminde tasarlandı. Hikayeyi tasarlarken, radikal hareketlere ve St. Petersburg’daki çalkantılı siyasi iklime yanıt veriyordu.

Suç ve Ceza 1865’te yayınlandı ve Dostoyevski’nin Rusya’nın yaşayan büyük yazarları arasındaki yerini hemen geri aldı. Aynı zamanda Dostoyevski’nin kişisel hayatında istikrarı sağlamaktan da sorumluydu. Kitabın yayınlanmasından sonra Anna Grigorievna Snitkin adında bir stenografla evlendi ve dört çocuğu oldu. Bu süre zarfında ayrıca devrime karşı konuştu ve Puşkin’in çalışmalarını övdü.