TYT deneme çözmek YKS hazırlık sürecinde ihmal edilmemesi gereken bir adım. O kadar önemli ki TYT deneme çözmeden yapılan hazırlıkların verimi sonuç olarak son derece düşük olabiliyor.

TYT denemelerini düzenli olarak çözmelisiniz. Çalışmalarınızda ne sıklıkla deneme çözeceğinize önceden karar vermeli ve bu kararınızı ısrarla uygulamalısınız. TYT denemeleri düzenli olarak çözüldüğünde yapılan çalışmalara yön verebilmek, öğrenilen bilgileri pratik olarak kullanabilmek açısından katkı sağlar.

TYT Denemesi Çözmeye Ne Zaman Başlanmalı?

Çalışmalarınızın başında deneme çözmek için henüz erken olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak ne kadar erken başlarsanız, sürece o kadar iyi yön vereceğinizi de değerlendirmelisiniz. Eğer deneme çözmek için erken olduğunu düşünüyorsanız, deneme çözme sıklığınızı düşük tutabilirsiniz. Örneğin YKS’nin yaklaştığı günlerde belki günde bir deneme çözecekseniz de, sınava aylar önce ayda bir, iki haftada bir deneme çözerek zamanı geldiğinde bunu haftada bire yükseltebilirsiniz.

En İyi TYT Deneme Hangisi?

En iyi TYT denemesini seçmek için kendinize uygun denemeyi seçmelisiniz. Öğrencilerin oy kullandığı ve yorum yaptığı TYT Deneme Önerileri listesine göz atarak kendinize uygun olan TYT denemesini bulabilirsiniz.

En iyi TYT denemesi, ÖSYM ile paralel olan ve sınava yakın sorular içeren denemedir denebilir. Ancak eğer çalışmalarınızın başındaysanız diğerlerine göre biraz daha kolay bir deneme ile başlayabilirsiniz.

Zor TYT denemeleri ve kolay TYT denemelerini ayırdedebilmeniz için bazı yayın evleri denemenin üzerinde size bilgi veriyor. Deneme seçerken bunlardan yararlanılabilirsiniz. İsterseniz yukarıda linki bulunan listede öğrencilerin yorumlarını okuyarak ona göre bir değerlendirme yapabilirsiniz.

TYT Deneme Puan Sıralama Hesaplama

TYT deneme çözdükten sonra mutlaka netlerinizi hesaplamalısınız. TYT puan hesaplama ve TYT sıralama hesaplama için kullanabileceğiniz puan hesaplama robotu güncel YKS sonuçlarına dayalı sonuçlar verir. Bu tercih robotunu kullanarak TYT puan hesaplama, yerleştirme puan hesaplama, sıralama hesaplama yapabilirsiniz.

Çalışmalarınıza AYT denemelerini de eklediğinizde TYT ve AYT deneme sonuçlarınızı birleştirerek yerleştime puan hesaplama ve yerleştirme puanı sıralama hesaplama yapabilirsiniz. TYT YKS’nin ilk oturumu olduğu için eşit ağırlık, sayısal, sözel, dil olmak üzere tüm alanlardaki öğrenciler TYT’ye girmektedir. Bu yüzden TYT sıralaması ile yerleştirme puanı sıralaması birbirinden oldukça farklıdır. Yukarıda linki bulunan TYT AYT YDT puan hesaplama ve sıralama hesaplama yapan robot size tüm bu sıralamaları sunmaktadır.

ÖSYM Çıkmış Sorular

TYT deneme çözmek isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak da ÖSYM Çıkmış sorular. Geçmiş yıllarda yapılan sınav soruları ÖSYM tarafından yayınlanmakta. Sizin için derlenmiş ÖSYM çıkmış sorular sayfasında istediğiniz yılın TYT çıkmış soruları, AYT çıkmış soruları, ALES çıkmış soruları KPSS çıkmış soruları bulabilirsiniz.

Hazırlandığınız sınava ilişkin elde edebileceğiniz en somut bilgi, geçmiş yıllarda çıkan soruları çözmektir. Birçok öğrenci TYT çıkmış soruları çözmek için sınav tarihinin yaklaşmasını bekler. Oysa çalışmalarda çok ilerlemeden sınava ilişkin genel bir kavrayış geliştirmek için ÖSYM çıkmış sorulardan çözmek çok faydalıdır. Böylece sonradan kullanacağınız TYT denemelerinin durumlarını kendiniz değerlendirebilir, kendinize en uygun TYT denemesini bulabilirsiniz.

TYT Deneme Analizi Nasıl Yapılır?

TYT denemesinden çıktıktan sonra mutlaka cevap anahtarı kontrol edilmeli ve deneme sonuçları analiz edilmeli. Bütün konulara henüz çalışmamış olsanız bile bütün soruları okumaya çalıştığınız, süre tutarak performansınızı kaydettiğiniz TYT denemeleri ilerlemenizi görmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır.