Franz Kafka’nın “Dönüşüm” ü, bir sabah uyanıp kendini dev bir böceğe dönüşmüş bulan gezgin bir satıcı olan Gregor Samsa hakkında bir hikaye. Kitap bir günlük şeklinde yazılmış ve Gregor’un ailesinin dönüşümüne tepkisini anlatıyor.

Kitap, Gregor’un sadece kötü bir rüya olduğunu düşündüğü şeyden uyanmasıyla başlar. Bir böceğe dönüştüğünü ve ailesinin onunla ne yapacağını bilmediğini fark eder. Kız kardeşi Grete onunla ilgilenmeye çalışıyor ama çok kötü koktuğu için yanında olmaya dayanamıyor. Annesi geçimini sağlamaya çalışmakla meşgul ve babası işten eve bile gelmekten çok korkuyor.

Gregor zamanının çoğunu kanepede uzanarak, kendine acıyarak ve bunun ne kadar süreceğini merak ederek geçirir. Sonunda sonsuza kadar bu pozisyonda kalamayacağını anlar ve evi keşfetmeye karar verir.

Dönüşüm, Franz Kafka’nın 1912’de yazdığı ve ölümünden sonra 1927’de yayınlanan bir romanıdır.

Roman, bir böcek olarak uyanan ve insan formuna geri dönemeyen bir adamın hikayesini anlatıyor. Kahramanın adı hiç açıklanmadı, ancak genellikle “K” olarak anılır.

Hikaye, K’nın sıradan bir rüya gibi görünen şeyden uyanmasıyla başlar. Kendini bir böceğe dönüşmüş bulur ve bunun neden veya nasıl olduğunu anlayamaz. Daha sonra böcek formlarına hapsolmuş diğer böceklerle tanışır ve orijinal vücuduna geri dönmenin bir yolunu bulmasına yardım etmeye çalışırlar.

Franz Kafka Kimdir?

Franz Kafka, 1883 yılında Prag, Çekoslovakya’da doğdu. O oğluydu Hermann ve Julie Kafka ikisi de gözlemci Yahudilerdi. Babası Avusturya kamu hizmetinde üst düzey bir memurdu. Franz Almanca konuşulan okullara gitti ve daha sonra Prag Charles Üniversitesi’nde hukuk okudu.

1904’te bir sigorta şirketinde çalışmaya başladı, ancak çok sıkıcı bulduğu için kısa süre sonra istifa etti. Daha sonra boş zamanlarında hikayeler yazdığı bir ihracat firmasında katip olarak çalıştı. 1912’de babası öldü ve Franz tam zamanlı yazar olmak için işinden istifa etti. İlk romanı Metamorfoz (1915), 20. yüzyılın en ünlü kurgu eserlerinden biri haline geldi ve onu dünya edebiyatının önemli isimlerinden biri haline getirdi.

Dönüşüm Kitap Özeti

Kafka’nın hikayesi insanlık durumunun bir yansımasıdır ve birçok farklı şekilde yorumlanması şaşırtıcı değildir.

Dönüşüm, yalnızca iki saatlik okumaya değer kısa, zamansız bir kitaptır. Bu kısa okumada Kafka, modern insanın karşılaştığı sorunu çiziyor: artık dini inançta birleşmiyor ve giderek daha fazla tecrit ediliyor, “modern man…is bu dünyada rahatım yok.”

Franz Kafka, okuyucuları ilk cümleden son cümleye kadar tuzağa düşürdü. Eksiklik hissi ve bu duygulardan gelişen herhangi bir duygu ile bağlantı kuramama hissi var gibi görünüyor.

Kafka, sanatta ve edebiyatta yaşamın belirli bir bölümünün tamamen hesaba katılmadığını öne sürerek, bir insanın hayatının bitmemiş bir resmini ortaya koymuştur.

Hikaye, Gregor Samsa’nın bir sabah (belirli bir tarih veya saat olmadan) dönüştürülmüş bir varlık olarak uyanmasıyla başlar; Birçok sağlık sorununa neden olan olağanüstü derecede hemeless bir böcek haline gelir. Bu dönüşümün nasıl gerçekleştiği ya da neden geri gelmiş olması bilinmez.

Franz Kafka’nın bir bireyin kademeli olarak kendini yok etmesiyle ilgili bitmemiş çalışması, dünya için bir uyarı barındırıyor. (Krauss 2) Franz Kafka, deneyimlerinden, bastırılmış kaygı korkusunun artacağını ve bireyin kendi işten çıkarılmasının kurbanı olacağını belirledi.

Bu kitabın yazarı kendinden saklanıyor olsa da sonunda gerçekle uzlaşıyor. Hikayesi, karakteri ve bugünkü insanlık durumu arasında bir bağlantı kurmak, bu kadar çok insanın kaybolduğunu görmemizin şaşırtıcı olmadığı sonucuna varmamıza yardımcı olabilir.