Günümüzde gerek internet üzerinden gerekse yazılı kaynaklardan pek çok okuma yapmaktayız. Gün içerisinde okuduğumuz ya da okumak zorunda kaldığımız metinleri ne kadar hızlı okuyabilirsek, zaman tasarrufu sağlamış oluruz. Hızlı okuma yapabilen bireyler, beyinleri ile gözleri arasındaki koordinasyonu geliştirmektedir. Bu sayede okunan metinler, normal hızda okuma yapan bireylere göre %300 daha hızlı olmaktadır.
Hızlı okuma teknikleri, kişisel gelişimde büyük bir rol oynamaktadır. Zira sanılanın aksine, hızlı okumak yalnızca okuma hızının arttırılmasını sağlamamaktadır. Bunun yanı sıra, hızlı okuma zihnin canlı kalmasına, görsel hafızanın güçlenmesine, yapılması gereken işlere kolay konsantre olunmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle 7’den 70’e herkesin hızlı okuma yapabilmesi gerekmektedir.

Hızlı Okuma Egzersizleri

Hızlı okuma, daha önce de belirttiğimiz gibi oldukça faydalı bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı kazanma süreci, insanların öğrenmesini kolaylaştırmayı da sağlamaktadır. Hızlı okuma kursu alan bireyler, pek çok farklı metin üzerinden egzersiz yapmakta ve eğitmenler eşliğinde kendilerini oldukça geliştirebilmektedir. Hızlı okuma egzersizleri, eğitmenlerden öğrenildikten sonra evde de yapılabilmektedir. Ancak ilk anlayarak hızlı okuma eğitiminin alanında uzman olan bireylerden alınması çok daha etkili olacaktır. Yüz yüze ve online hızlı okuma kursu için Bilişsel Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.

Günümüzde insanların pek çoğu karşılarına getirilen metinlerdeki kelimeleri tek tek okumaktadır. Bu durum, okuma hızının yavaşlamasının en büyük etkenleri arasındadır. Hızlı okuma eğitiminde kelimeleri tek tek değil, bloklar halinde okuma alışkanlığı kazandırılmaktadır. Bu sayede okuma hızı önemli ölçüde artmaktadır.
İnsanların büyük bir çoğunluğu metinleri dışından okumaktadır. Sesli bir şekilde okumak, okuma hızını düşürmektedir. Bu nedenle okumalar, iç sesle yapılmalıdır. Ayrıca eğitmenler, göz takibini güçlendirme egzersizleri de sağlamaktadır. Bu sayede gözler, yazıları çok daha hızlı bir şekilde algılayacak ve beyne iletecektir.
Yukarıda belirtilen bazı eğitimlerin yanı sıra pek çok farklı eğitim verilmektedir. Eğitimlerin sonucunda bireyler çok daha hızlı okuyabilmekte ve okuduklarını anlayabilmektedir. Bu sayede eğitim ve kariyer başta olmak üzere pek çok alanda başarı sağlanabilmektedir. Anlayarak hızlı okuma becerisi edinmek isteyen bireyler, yaşları fark etmeksizin hızlı okuma dersi alabilmektedir.