Hızlı Okuma sıklıkla kullanılan bir tekniktir. Bilgiyi en hızlı ve en verimli şekilde almanızı sağlar. Bu makalede, hızlı okuma becerisine odaklanıyoruz. Aynı zamanda daha iyi ve daha hızlı okuma için kullanabileceğiniz teknikleri keşfedeceğiz.

Hızlı Okuma Nedir?      

Çoğu insan dakikada ortalama 250 kelime okur, ancak bazıları doğal olarak diğerlerinden daha hızlıdır. Peki hızlı okumak gerçekten etkili okumak anlamına da gelir mi? Almamız gereken bilgiyi gerçekten özümseyebilir miyiz?

Hızlı Okuma Teknikleri

Hızlı okuma teknikleri arasında en çok kullanılan alt seslendirmeden kaçınmaktır. Bunun anlamı da okurken her kelimeyi telaffuz etmekten ve aynı zamanda iç sesinizle duymaktan kaçınmanız anlamına gelir. Alt seslendirmeleri kestiğiniz zaman daha hızlı anlayabileceğiniz için satırları veya kelime gruplarını aslında “gözden geçirirsiniz”. Bunun en etkili yöntemi de tek tek sözcükler yerine kelime bloklarını odaklanmaktır. Yüzünüzü gevşeterek ve sayfadaki bakışlarınızı “yumuşatarak” sayfaya göz gezdirin, böylece kelimeleri tek, farklı birimler olarak görmeyi bırakırsınız. Bunu uygularken, gözleriniz sayfada daha hızlı atlayacaktır.

Ardından, bir satırın sonuna yaklaştığınızda, çevresel görüşünüzün gözünüzü son kelime grubuna götürmesine izin verin. Bu, okuma işleminizdeki kesintileri durdurmanıza yardımcı olacaktır, bu da bir sonraki satır için daha hızlı tarama yapabileceğiniz anlamına gelir. Yüz yüze ve online hızlı okuma kursu ile hız ve anlam arasındaki dengeyi kurmanıza yardımcı olacak birçok yöntem öğrenebilirsiniz.

Anlayarak okuma hızınızı artırmak için birçok farklı yöntem uygulanmaktır. Önemli bilgileri gözden kaçırmadan bu yöntemleri uygulamak için hızlı okuma kursu Bilişsel Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.

Etkili hızlı okuma, hız ve anlama arasında bir dengedir. Araştırmalar, ne kadar hızlı okursanız, özellikle ayrıntıları hatırlamak söz konusu olduğunda o kadar odaklandığınızı gösteriyor. Fakat anlamanın silikleştiği noktada hızınızı dengelemeyi öğrenmelisiniz. Okuduğunuz materyal yeniyse ve okuduklarınız tanıdık değilse veya öğretmeniz gerekiyorsa okuma hızınızı biraz daha düşürmek doğru olacaktır.