Hızlı okuma, eğitim ve iş hayatında en çok ihtiyaç duyulan kazanımlardan bir tanesidir. Günlük hayatı da oldukça kolaylaştıran hızlı okuma, insanların uzun metinleri çok daha kısa bir süre içerisinde anlayarak okumasını sağlar. Hızlı okuma sayesinde beyin ve göz arasında kurulan koordinasyon daha verimli işleyecektir. Zira yavaş okuma yapan insanlarda beyin hızlı algılamaya hazırken, gözlerin beyne göre çok daha yavaş hareket etmektedir. Bu durum okuma hızını olumsuz yönde etkilemektedir.
Hızlı okuma kursunda temel amaç, insanların anlayarak hızlı okumasını sağlamaktır. Öğrencilere farklı metinler üzerinden hızlı okuma ve anlama teknikleri öğretilmektedir. Bilişsel Akademi olarak hızlı ve etkin bir okuma için hem yüz yüze hem de online eğitimlerimiz devam ediyor. Bu teknikler sayesinde okuma hızı artarken, okurken anlama seviyesi de yüksek olacaktır.
Hızlı okuma yapabilen bireyler, eğitim hayatını çok daha kolay geçirmekte, meslek hayatında ise daha verimli işlere imza atabilmektedir. Zira anlayarak hızlı okuma yapabilen bireyler, yavaş okuyanlara kıyasla çok daha başarılı olmaktadır.

Hızlı Okumanın Faydaları Nelerdir?

Hızlı okuma, insanların pek çok anlamda gelişmesine yardımcı olmaktadır. Yetişkin bir birey, 1 dakika içerisinde 200 kelime okuyabilecek bir kapasiteye sahipken, insan beyni 1 dakika içerisinde 800 kelimeye kadar algılayabilmektedir. Hızlı okuma egzersizleri, göz takip hızının artmasını sağlayarak 1 dakikada okunabilecek kelime sayısını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Hızlı okumanın faydalarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Hızlı okuma, odaklanma gücünü geliştirmektedir.
  • Hızlı okuyabilen bireylerin göz takip hızı oldukça gelişir.
  • Hızlı okuma yapan bireyler, normal hızda okuma yapanlarda 3 kata kadar hızlı okuyabilmektedir.
  • Hızlı okuma teknikleri, öğrencilerin uzun sorularda vakit kaybı yaşamasını önler.
  • Hızlı okuyan bireyler, çok daha fazla kitap okuyabilmektedir.
  • Hızlı okuma, kelime dağarcığının gelişmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.
  • Hafızanın canlı kalabilmesi, hızlı okuma teknikleri ile desteklenmektedir.
  • Bireyler, hızlı okumayı öğrendikleri takdirde iş hayatında üstün başarı sergileyebilmektedir.
  • Hızlı okuma, zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Hızlı okuma egzersizleri ile birlikte pek çok başarı sağlanmaktadır. Hızlı okuma yapabilen insanların beyinleri sürekli olarak çalışmaktadır. Okuma hızı geliştikçe, görsel hafıza da güçlenmektedir. Bu sayede okurken edinilen bilgiler çok daha kalıcı olabilmektedir. Anlayarak hızlı okuma, hafızayı da güçlendirmektedir.